Gmina Złotoryja
Jakość wody - Pilny komunikat Sanepidu złotoryjskiego
- Szczegóły
Komunikat z dnia 20 września 2024 r. w sprawie jakości wody do spożycia w powiecie złotoryjskim w związku z sytuacją powodziową – stan na godz. 10:00
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Złotoryi informuje o warunkowej przydatności wody do spożycia:
- z wodociągu sieciowego Złotoryja zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowości: Złotoryja, Jerzmanice Zdrój, Sępów, Nowa Ziemia oraz strefę ekonomiczną przy ul. Przemysłowej
w Złotoryi.
- z wodociągu sieciowego w Świerzawie, zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowości Świerzawa, Stara Kraśnica oraz Dobków.
Przy obecnym zanieczyszczeniu mikrobiologicznym woda do celów konsumpcyjnych z ww. wodociągów tj. do picia, przygotowania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, a także do kąpieli noworodków i małych dzieci - powinna być używana wyłącznie po przegotowaniu.
Uwaga: wodę należy gotować minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.
W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzano brak przydatności wody do spożycia z uwagi na występujące zanieczyszczenie mikrobiologiczne:
- z wodociągu sieciowego Wojcieszów II zaopatrującego w wodę mieszkańców ulic: Chrobrego numery od 147 do 257, 138 do 206A, Nadrzecznej 5, Gminnej, Mostowej, Kolejowej, Sadowej, Targowej, Silesia 1, 2, 2a, 2d, 3 w Wojcieszowie
- z wodociągu sieciowego Wojcieszów I zaopatrującego w wodę mieszkańców ulic: Chrobrego 1 do 145, 2 do 132a, Kresowej, Miedzianej, Jasnej, Skalnej, Dworcowej, Górniczej 1 do 25 bez nr 10,12,14, Kochanowskiego, Słowackiego, Żeromskiego, Kościelnej, Słonecznej, Kwiatowej, Hutniczej, Nadrzecznej 1, Robotniczej, Silesia 4,5,6,7,8,9, Pocztowej , Wapiennej
- z wodociągu sieciowego w Lubiechowej zaopatrującego w wodę mieszkańców Lubiechowej
- z wodociągu Krzeniów ul. Złotoryjska 6 (studnia) zaopatrującego w wodę mieszkańców budynku nr 6 i 7 przy ul. Złotoryjskiej w Krzeniowie,
- z wodociągu Sokołowiec 113 zaopatrującego w wodę Gospodarstwo Agroturystyczne „AGAT” w Sokołowcu 113.
- z wodociągu Sokołowiec 65 zaopatrującego sklep spożywczy-przemysłowy w Sokołowcu 65,
Przy obecnym zanieczyszczeniu obowiązuje zakaz wykorzystywania wody z ww. wodociągów do picia, przygotowywania posiłków, mycia naczyń kuchennych, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, kąpieli i mycia zębów. Woda może być wykorzystywana wyłącznie do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet oraz prac porządkowych (np. mycie podłóg).
W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzano przydatność wody do spożycia przez ludzi:
- z wodociągu sieciowego w Wilkowie, zaopatrującego w wodę mieszkańców Wilkowa, Wilkowa- Osiedla, Leszczyny, Rokitnicy, Rzymówki, Kozowa, Prusic, Wysocka, Łaźnik, Kopacza oraz zakłady pracy zlokalizowane na terenie „Lena” Wilków.
- z wodociągu sieciowego w Rzeszówku, zaopatrującego w wodę mieszkańców Rzeszówka.
Ujęcia wyłączone z użytku z powodu zalania:
- ujęcie zaopatrujące w wodę do spożycia Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Nowym Kościele oraz Wiejski Ośrodek Zdrowia w Nowym Kościele,
- ujęcie zaopatrujące w wodę mieszkańców ul. Kolejowej nr 12, 12a, 13, 22a, 23 i 19-21 w Nowym Kościele,
- ujęcie zaopatrujące w wodę mieszkańców budynku mieszkalnego na Osiedlu Krzeniów
w Nowym Kościele.
Zarządca wodociągu sieciowego zaopatrującego w wodę mieszkańców miasta i gminy Świerzawa prewencyjnie zaleca spożywanie wody po jej wcześniejszym przegotowaniu.
Po ustąpieniu powodzi lub podtopień woda w przydomowych studniach i powierzchniowych zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia.
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego tj. wypompować wodę, oczyścić studnie i zdezynfekować. Potwierdzeniem, że woda jest bezpieczna do spożycia, jest uzyskanie pozytywnych wyników badań jakości wody. Badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody wykonuje m. in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotoryi.
Komunikat obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.
Szkody w rolnictwie spowodowane przez powódź
- Szczegóły
Zbirane są informacje o stratach paszy dla zwierząt gospodarskich. Prosimy wszystkich poszkodowanych o kontakt telefoniczny: 76 87 83 542, 607 307 885 lub wizytę w biurze na ul. Basztowej 12.
Sesja we wrześniu
- Szczegóły
Z A W I A D O M I E N I E
Zawiadamia się, że w dniu 27 września 2024r. o godz. 10.00 w sali narad (poddasze) odbędzie się VI Sesja Rady Gminy Złotoryja.
Porządek obrad sesji obejmuje:
Pomoc dla kombatantów poszkodowanych w powodzi
- Szczegóły
Do wniosku o udzielenie takiej pomocy należy dołączyć zaświadczenie o poniesionych stratach podczas powodzi, wydane przez ośrodek pomocy społecznej, urząd gminy, straż pożarną, policję lub inne właściwe służby.
Decyzją Szefa Urzędu Lecha Parella wnioski takie będą rozpatrywane w pierwszej kolejności. Pracownicy Urzędu udzielą w tej sprawie wszelkiej niezbędnej pomocy.
• Dokumenty można przekazać osobiście lub pocztą na adres: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
• za pośrednictwem Skrzynki do e-Doręczeń: AE:PL-42177-89238-DFRTI-16 https://edoreczenia.gov.pl/
• lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ePUAP): /UdSKiOR/skrytka http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego
Dodatkowe informacje udzielane są pod numerami telefonów: 22 276-77-77, 22 276-77-19, 22 276-77-48, 22 276-77-72, 22 276-77-47.
Pomoc dla kombatantów, którzy ucierpieli w powodzi - Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (kombatanci.gov.pl)
Awaria telefonów w GOPS-ie
- Szczegóły
Przepraszamy za zaistniałą sytuację.
Zmiana terminu biegu Szalona 7 w Lubiatowie
- Szczegóły
Zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki obecna sytuacja ma na całe społeczeństwo. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom oraz umożliwienie pełnego udziału w wydarzeniu wszystkim, którzy chcieli do nas dołączyć, ale ze względu na sytuację powodziową mogą napotkać utrudnienia w podróży lub przygotowaniach.
Serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość i mamy nadzieję, że zobaczymy się w październiku na trasie biegu. Wszystkie dotychczasowe zgłoszenia pozostają ważne, a zapisy będą otwarte do nowego terminu. Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zmaganiach 13 października prosimy o kontakt mailowy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 21 września br. (środki – tzw. „wpisowe” zostanie Państwu zwrócone).
Dalsze informacje będą dostępne na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (wszystkie zostaną zaktualizowane jeszcze w dniu dzisiejszym).
Organizatorzy biegu „Szalona Siódemka” w Lubiatowie
Czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych
- Szczegóły
Powyższy zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Zakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych.
Zakaz wchodzi w życie od dnia dzisiejszego, tj. 17 września 2024 r. do odwołania - Zobacz komunikat
Alarm przeciwpowodziowy na terenie Gminy ODWOŁANY
- Szczegóły
INFORMACJA DLA OSÓB POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
- Szczegóły
Pomoc udzielana jest w formie pomocy doraźnej - zasiłek celowy do wysokości 8000 zł (w budynkach mieszkalnych, w podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych), jeśli osoby znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne (żywność, odzież, środki czystości, leki itp.)
Budynek gospodarczy, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza lub służy jako garaż, lokal usługowy - nie kwalifikuje do wspomnianej pomocy.
Pomoc przyznawana jest na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu - po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. UWAGA! Wniosek może być złożony nie później niż do 30 dni od dnia wystąpienia zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej.
Do wystąpienia z wnioskiem o pomoc uprawnieni są:
- właściciele budynku lub lokalu mieszkalnego,
- osoby mające spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu,
- najemca lokalu mieszkalnego,
- osoba, wobec której ustalono prawo dożywocia lub służebność mieszkaniową,
- osoba, która jest dzierżawcą budynku gospodarczego.
W trakcie wywiadu środowiskowego ustala się:
- sytuację dochodową, rodzinną, majątkową, zdrowotną członków rodziny;
- zasoby finansowe rodziny pozwalające na zabezpieczenie potrzeb czy zlikwidowanie poniesionych strat własnym zakresie;
- czy dana nieruchomość/mieszkanie było ubezpieczone, a jeśli tak, jaka jest wysokość ubezpieczenia;
- rzeczywiste szkody - należy wskazać zniszczenia wymagające usunięcia w celu dalszego użytkowania lokalu;
- brak możliwości usunięcia przez rodzinę powstałych strat w ramach posiadanych środków własnych i wsparcia ze strony rodziny, fundacji itd.
Pomoc finansowa może być przyznana niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi. Jej wysokość jest uzależniona od tego, czy rodzina może w lokalu zabezpieczać swoje potrzeby bytowe (żywienie, higiena, kontynuowanie nauki przez dzieci, zapewnienie opieki medycznej i zakup leków).
Wysokość pomocy uzależniona jest również od wyceny rzeczywistych strat i zgłaszanych potrzeb z uwzględnieniem sytuacji osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci.
Zasiłek celowy nie może być traktowany jako rekompensata lub odszkodowanie za straty powstałe w wyniku zdarzenia losowego.
Pomoc nie przysługuje na remont/odbudowę budynku w budowie, domu rekreacyjnego i letniskowego.