Gmina Złotoryja

9. edycja Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością

 
9. edycja Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością już za nami.
W tym wyjątkowym dniu (2 czerwca) został pobity rekord, bo aż 187 zawodników wzięło udział w mistrzostwach.
Przybyli do nas autokarami z takich miejscowości jak: Głogów, Bolesławiec, Chojnów, Świdnica, Świebodzice oraz oczywiście Złotoryja i po raz pierwszy Żmigród i Jelenia Góra. Uczestnicy już od wielu lat w podziękowaniu za mistrzostwa przywożą swoje rękodzieło, które z roku na rok jest piękniejsze i coraz to okazalsze.
Zaszczytną funkcję Patronatu Honorowego mistrzostw pełnił wójt gminy Złotoryja pan Jan Tymczyszyn.
Również dziękujemy naszemu współorganizatorowi, którym było Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Złotoryja z panem dyrektorem Jarosławem Szapowałem na czele.
A fantastyczny klimat i dobrą zabawę podczas płukania złota zawdzięczamy Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnemu Księstwa Legnickiego z panem prezesem Mariuszem Majchrzakiem (jako głównym dowodzącym). Ogromne podziękowania kierujemy do głównego sędziego mistrzostw: Łukasza Pawlaczyka za przeprowadzenie płukania złota na najwyższym poziomie.
W tym roku także uczestnicy mistrzostw bardzo chętnie korzystali z bogatej oferty przygotowanej przez Fundację ANIMUS m.in. z fotobudki, warsztatów z łapaczy snów, młynopiekarni, wyścigu taczek, czerpania papieru czy strzelania z bezpiecznych kusz. Wszystko to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Oficjalne otwarcie zawodów z ramienia organizatorów nastąpiło o godzinie 10 i po raz trzeci w historii mistrzostw odbyło się w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie. Zawody były podzielone na dwie kategorie: Osoba z Niepełnosprawnością z Opiekunem oraz Osoba z Niepełnosprawnością bez Opiekuna.
Oto lista zwycięzców:

Pierwsza kategoria – Osoba z Niepełnosprawnością z Opiekunem:
I miejsce – Kędzierska Urszula
II miejsce – Czarnecka Roksana
III miejsce –Kontor Andrzej.

Druga kategoria – Osoba z Niepełnosprawnością bez Opiekuna:
I miejsce – Pruchniewska Daria
II miejsce – Chojnacka Katarzyna
III miejsce – Medyńska Wioletta

Każdy zawodnik - płukacz oprócz swojego wypłukanego złota, które mógł zabrać do domu dostał pamiątkowy medal z 9. edycji Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością.
Za zajęcie I, II i III miejsca każdy wygrany dostał złoty puchar oraz pamiątkowy dyplom i nagrody. A główną nagrodą w dwóch kategoriach był voucher na 1-dniowy pobyt w Art Hotelu we Wrocławiu od naszego długoletniego darczyńcy.
Również na uczestników czekał słodki poczęstunek z najlepszej Cukierni Ciacholandia ze Złotoryi oraz ciepły posiłek.
Mistrzostwa w tym roku dały nam wszystkim ogromną radość, bardzo się zintegrowaliśmy, a uczestnicy już zapowiadają, że będą z nami znów za rok – potwierdza Łucja Marchaj-Miller prezes Fundacji ANIMUS.
Cieszymy się, że tak dobrze czuliście się z nami ANIMUS-ami podczas organizowanych przez nas mistrzostw. Staramy się, aby były one zorganizowane na najwyższym poziomie, w atmosferze życzliwości i wzajemnej pomocy.
Dziękujemy za pomoc medyczną Jednostce Poszukiwawczo-Ratowniczej BARYT ze Stanisławowa z panem komendantem Janem Kuskiem na czele.
Dziękujemy naszym najlepszym ceniącym dobro DARCZYŃCOM: Starostwu Powiatowemu w Złotoryi, Firmie Mine Master, Firmie Bazalt, Firmie Solo ze Złotoryi produkująca najlepsze chrupki w Polsce, PSB Mrówce ze Złotoryi, Pałacowi Krotoszyce, Art Hotel Wrocław, Firmie POLENERGIA, Przedsiębiorstwu Rolnemu Łukaszów Sp. z o.o., Rejonowemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu ze Złotoryi oraz Cukierni Ciacholandia.
I również oczywiście dziękujemy naszym oddanym i energicznym wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze Złotoryi, oraz Zosi Kościuk, Edycie Dobosz, Mikołajowi Doboszowi oraz Jakubowi Skrobiszowi.