Biblioteka Publiczna Gminy Złotoryja z/s w Rokitnicy została utworzona na mocy uchwały Nr V/22/92 Rady Gminy w Złotoryi z dnia 5 czerwca 1992 r. W skład BPGZ wchodzą trzy file biblioteczne w: Gierałtowcu, Jerzmanicach-Zdroju i Wilkowie. Statutowym celem biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych w społeczeństwie oraz współdziałanie w upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury.
Następnie uchwałą Nr XXVI/303/2001 z dnia 31 maja 2001 r. Rada Gminy w Złotoryi zatwierdziła statut Biblioteki Publicznej Gminy Złotoryja, na mocy którego stała się ona samorządową instytucją kultury z/s w Rokitnicy, z filiami bibliotecznymi w Gierałtowcu, Jerzmanicach-Zdroju, Wilkowie-Osiedlu oraz świetlicami wiejskimi w miejscowościach: Brennik, Ernestynów, Gierałtowiec, Jerzmanice-Zdrój, Kozów, Kopaczu, Leszczyna, Lubiatów, Łaźniki, Nowa Wieś Złotoryjska, Podolany, Prusice, Pyskowice, Rokitnica, Rzymówka, Sępów, Wilków-Osiedle, Wilków, Wysocko, Wyskok.
W 2020 r. uchwałą Nr XXI/220/2020 Rady Gminy Złotoryja z dnia 18 czerwca instytucja kultury otrzymała nazwę Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Złotoryja, nowy statut oraz siedzibę w budynku świetlicy wiejskiej w Jerzmanicach – Zdroju 68 A.
Podstawowym celem statutowym biblioteki jest:
- służenie zaspokajaniu potrzeb czytelniczych w społeczeństwie oraz współdziałanie w upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury,
- udostępnianie materiałów bibliotecznych oraz informowanie o zawartości zbiorów,
- popularyzowanie książki i czytelnictwa,
- prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej,
- doskonalenie form i metod pracy bibliograficznej,
- organizowanie punktów bibliotecznych z uwzględnieniem szczególnie potrzeb czytelniczych dzieci i młodzieży. Podstawowym celem statutowym świetlic jest:
- tworzenie warunków i kształtowanie wzorów rozwoju kultury,
- organizowanie form edukacji kulturalnej dla młodzieży i dorosłych w różnorodnej formie praktycznej i teoretycznej w tym także edukacji ekologicznej,
- organizowanie kół zainteresowań,
- organizowanie imprez rozrywkowych, festynów, balów, koncertów, odczytów, wystaw,
- tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego,
- rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych,
- wspieranie lokalnych inicjatyw kulturalnych.
Dyrektorem Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Złotoryja jest Pan Jarosław Szapował. Kontakt: kom.: 798 703 354, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres: Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Złotoryja, Jerzmanice- Zdrój 68A, 59-500 Złotoryja,
Biblioteka główna w Rokitnicy – Magdalena Starowicz – tel. 76 8781-681
Filie biblioteki w:
Jerzmanicach-Zdroju - Agnieszka Garbowska tel. 76 8781-083
Gierałtowcu - Magdalena Starowicz tel. 76 8781-582
Wilkowie-Osiedlu - Karolina Dubicka tel. 76 8781-730
Aktualne godziny funkcjonowania bibliotek można znaleźć na stronie ckib.gminazlotoryja.pl

Na terenie gminy funkcjonuje 20 świetlic wiejskich w miejscowościach: Brennik, Ernestynów, Gierałtowiec, Jerzmanice-Zdrój, Kopacz, Kozów, Leszczyna, Lubiatów, Łaźniki, Nowa Wieś Złotoryjska, Podolany, Prusice, Pyskowice, Rokitnica, Rzymówka, Sępów, Wilków, Wilków-Osiedle, Wyskok oraz Wysocko
Corocznie sukcesywnie poprawiany jest stan techniczny i standard pomieszczeń świetlicowych oraz uzupełniane jest ich wyposażenie. Świetlice w Gierałtowcu, Rokitnicy, Jerzmanicach-Zdroju, Wilkowie, Lubiatowie, Prusicach i Ernestynowie przystosowane są do organizacji wesel i innych uroczystości rodzinnych. Pomieszczenia świetlicy wynajmowane są odpłatnie, wg stawek zamieszczonych w zarządzeniu Wójta Gminy.
Chcąc wynająć świetlicę lub stoły i krzesła należy złożyć podanie w Urzędzie Gminy. W piśmie zwrotnym zostaną wskazane informacje min. nt. sposobu i terminu wniesienia opłaty za wynajem. Dowód jej wpłaty stanowi dla gospodarza świetlicy podstawę do wydania kluczy do lokalu.
Kalendarz dostępności terminów oraz informacje dotyczące opłat i innych warunków udostępniania świetlic wiejskich dostępne są na stronie: swietlice.gminazlotoryja.pl

DANE KONTAKTOWE:
Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Złotoryja,
Jerzmanice-Zdrój 68A,
59-500 Złotoryja
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: ckib.gminazlotoryja.pl
Tel. 798 703 354 (Dyrektor – Jarosław Szapował)